Buradasınız: Ana sayfa » Dış Ticaret » Dış Ticarette Teslim Şekilleri:Incoterms 2010

Dış Ticarette Teslim Şekilleri:Incoterms 2010

/

Dış Ticaret Teslim Şekilleri olarak bildiğimiz Incoterms en son 2010 yılında güncellendi ve Incoterms 2010 adıyla 1 Ocak 2011’de yürürlüğe girdi. ICC ( Uluslar Arası Ticaret Odası) tarafından belirlenen teslim şekilleri belli aralıklarla güncellenir ve tüm Dünya’da uygulanır.

Şu an (2019 yılı) Incoterms 2010 kullanılmakta ve ICC yeni güncelleme üzerinde çalışmakta. Incoterms 2020 1 Ocak 2020 itibariyle geçerli olacak.

Incoterms 2010 Dış Ticarette teslim şekilleri

Incoterms Nedir?

INCOTERMS® — International Commercial Terms

Incoterms, ICC (International Chamber of Commerce) tarafından belirlenen, her biri 3 harften oluşan, Uluslar arası ve kısmen yerel ticarette satış işlemlerinde kullanılan ticari terimlerdir.

Incoterm ( Dış Ticaret Teslim şekilleri) Mal satış işlemlerinde taraf olan ve bir satış sözleşmesine bağlı olan alıcı ile satıcının mal teslimi kapsamında hak ve sorumluluklarını ifade eder.

Incoterms tanımı, tarihçesi, detaylı analizi ve şu an yürürlükte olan 11 adet teslim şeklinin çok detaylı açıklamaları için PDF formatında süper bir kaynağa ücretsiz erişebilirsiniz. İlgili PDF dosya (Toplam 76 sayfa) linki ve diğer ilgili ve faydalı kaynaklar yazının sonunda kaynaklar bölümünde...

Incoterms 2010 ile neler değişmişti?

Incoterms 2010 ile toplam 13 adet olan teslim şekilleri 11’e düşürülmüştü. D ile başlayan teslim şekillerinden

  • DAF (Delivered at Frontier),
  • DES (Delivered Ex Ship),
  • DEQ (Delivered Ex Quay) ve
  • DDU (Delivered Duty Unpaid)

kaldırılmış ve,

  • DAT (Delivered at Terminal) ve,
  • DAP (Delivered at Place)

terimleri eklenmişti.

Dış Ticaret Teslim Şekillerini taşıma aracına ve şekline göre 2 grupta ele alıyoruz.

Tüm taşıma modları için ( Kara yolu, deniz yolu veya birden çok ) ve Sadece Deniz ve İç Su yolu taşımalarına özel kullanılanlar.

Tüm taşıma modları için teslim şekilleri

Toplam 7 teslim şekli bu gruba girer. Hedef yeri veya limanı terimden sonra belirtmemiz gerekiyor. Örnek; ExW Orhanlı Tuzla – Istanbul, DAP Ditzingen, FCA Gaziantep gibi..  

ExW - Ex Works (Yer adı):

Satıcının sorumluluğunun en az olduğu teslim şeklidir. Satıcı malları anlaşılan tarihte iş yeri, fabrika veya deposunda yüklemeye hazır şekilde teslim etmekle yükümlüdür. İki tarafın anlaşmasına bağlı olarak satıcı gümrükleme veya alıcının aracına yükleme yapabilir ancak bu zorunlu değildir.( Çoğu zaman ExW anlaşılsa bile, ihracatçı olarak bu işlemleri alıcının işini kolaylaştırmak için yapıyoruz) ExW satıcıya minimum zorunluluk, alıcıya maksimum sorumluluk yükler.

FCA - Free Carrier (Yer adı):

FCA teslim şeklinde satıcı malların ihracat gümrüklemesini yapar ve malları alıcının taşıyıcısının bulunduğu yere teslim eder. Teslim yeri fabrika adresi de olabilir, fabrika adresi olması durumunda alıcının aracına yükleme satıcı tarafından yapılır. Bundan sonrası alıcının sorumluluğundadır.

CPT - Carriage Paid To (Yer adı):

CPT teslim şeklinde satıcı malların anlaşılan hedef yere ulaştırılması için yüklemeyi ve navlun ödemesini yapar. Ancak taşıyıcıya teslimden sonra mallarla ilgili bir sorumluluğu olmaz. O aşamadan sonra tüm sorumluluk alıcıdadır.

CIP - Carriage and Insurance Paid (TO) (Yer adı):

CPT teslim şeklinden fazla olarak sigorta ücreti de satıcı tarafından ödenir. Satıcı malların varış yerine kadar navlun ve sigorta ücretini öder. Ancak taşıyıcıya teslimden sonra malların tüm sorumluluğu alıcıda bulunur.

DAP - Delivered At Place (Yer adı):

DAP teslim şeklinde satıcı malların belirlenen hedef yere kadar taşınmasından ve tesliminden sorumludur. Alıcı malları anlaşılan yerde araçtan boşaltır ve sorumluluk artık alıcıya geçer. Yerin net şekilde belirlenmesi önemlidir.

DDP - Delivered Duty Paid (Yer adı):

DDP satıcı açısından sorumluluğun en fazla olduğu teslim şeklidir. Satıcı, malların anlaşılan hedef yere taşınması, ithalat işlemlerinin tamamlanıp, gümrük vergisi ve KDV gibi vergiler dahil tüm ilgili masrafların ödenmesinden de sorumludur. Alıcı açısından en avantajlı teslim şeklidir de diyebiliriz.

DAT - Delivered At Terminal (Yer adı):

Satıcı malların belirlenen bir terminale taşınması ve orada boşaltılmasından sorumludur. Bu terminal bir limanda, depoda, iskele, demir yolu istasyonunda vb. olabilir. Alıcı ve satıcı terminal adında ve hatta terminal içindeki belirli bir nokta konusunda çok net olmalılar. Terminalde malların boşaltılmasından sonra sorumluluk ve riskler alıcıya geçer.

Deniz ve iç su yolu için teslim şekilleri

FOB - Free On Board (Yükleme limanı adı):

Satıcı malları ihracat gümrük işlemleri tamamlanmış olarak gemi bordasına kadar teslim etmekle yükümlüdür. Bundan sonra oluşan tüm masraf ve riskler alıcıya aittir.

FAS - Free Alongside Ship (Yükleme limanı adı):

Satıcı malları ihracat gümrük işlemleri tamamlanmış olarak yükleme limanında teslim eder. Bu aşamadan sonraki tüm masraf ve riskler alıcıya ait olur. FAS teslim şekli sadece deniz taşımacılığında kullanılır ancak, multimodal Konteyner taşımalarında kullanılmaz. Daha çok ağır yükler ve dökme yükler için tercih edilmektedir.

CFR - Cost and Freight (Boşaltma limanı adı):

Satıcı malların ihracat gümrük işlemleri tamamlanmış olarak hedef limana kadar teslim edilmesinden sorumludur. Navlun ücretini de öder. Kayıp ve riskler alıcıya aittir.

CIF - Cost Insurance and Freight (Boşaltma limanı adı):

Satıcı CFR ile olduğu gibi malların ihracat gümrük işlemleri tamamlanmış olarak hedef limana kadar teslim edilmesinden sorumludur. Navlun ücretini de öder. CFR’dan farklı olarak sigorta da yaptırır. 

Faydalı Kaynak bağlantılar: