Cüzdan Telefon Kılıflarında Farklılık ve Şıklığın adresi... iPhone 6/6s, 6Plus/6sPlus, iPhone 7, iPhone 7 Plus Cüzda Kılıflar - Samsung Galaxy s6, s6 Edge, S7, S7 Edge, Note 5 Cüzdan Kılıflar

Akıllı telefon bataryaları nasıl şarj edilmeli? Bataryaların uzun ömürlü olması için ne gerekli?

Yazar gungorkaya@gmail.com 28/12/2017 0 Yorumlar

TELEFON BATARYALARI NASIL ŞARJ EDİLMELİ? NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 

Günlük hayatta hepimizin vazgeçilmezi olan akıllı telefonlarımızda, her ne marka olursa olsun, en önemli konulardan biri şarj ve pil, batarya konusu. Çok şeyler duyarız ve okuruz. Zaman içinde, yoğun kullanımlarda telefon bataryalarımız bir günlük enerjiyi bile zor sağlar duruma gelirler. 

Bataryalar ve şarj konusunda bazı çok önemli bilgileri sizin için derledik.

Öncelikle telefonlarımızdaki bataryalar ( Pil) Li-İon pillerdir. Eski teknoloji Nikel pillere göre çok daha üstündürler.

Memory effect, hafıza etkisi denilen etki, çok ilginç bir konudur ancak li-ion piller için kesinlikle geçerli değildir. Bu hafıza etkisi sadece eski teknoloji olan Nikel Kadmiyum pilleri ilgilendirmektedir.

Modern akıllı telefonlarımızda kullanılan li-ion pillerde ise tam tersi bir durum vardır. Yani bu bataryalar kesinlikle bir hafıza etkisi göstermezler; nikel pillerin aksine tam şarj, ve tam deşarj ( pili 0% a kadar tüketme) tavsiye edilmez.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR:

  • li-ion telefon bataryanızı orjinal markanın ya da güvenilir kaynakların ürünü olduğundan emin olun.
  • Orjinal veya akım ve voltaj korumalı, güvenlikli, mümkünse marka tarafından lisanslı şarj cihazı adaptörü ve kablo kullanın.
  • Pili tamamen boşaltmadan tekrar şarj edin. 
  • Mümkün olduğunca pil şarjını 40-50 % ile 80-90% arasında tutun. Yani, pilinizin şarjı 40-50 lere düştüğünde şarja takın ve 80-90 larda şarjdan çıkarın. Bu pil ömrünü uzatacaktır. Mümkün olduğunca telefon bataryasının şarj seviyesini 50% üstünde tutun. Gerekirse günde birkaç kez şarj etmekten çekinmeyin.
  • Hızlı şarj ilk tercihiniz olmasın. Yavaş şarj daha etkili olabilir. Hızlı şarj bataryanın ısınmasına neden olabilir ve li-ion bataryalar sıcağı pek sevmezler. O yüzden  sıcak bir ortamda şarj etmeyin, ve ekstra ısınmaya neden olabileceğinden, telefon kılıfını varsa şarj sırasında çıkarın. Genel olarak telefonu ve bataryayı çok sıcak ortamlarda tutmamaya çalışın.
  • Ayda belki bir  kez pili 0% lara kadar boşaltıp, 100% seviyelere kadar ful şarj yapın. Bu bataryanın kalibrasyonu için faydalıdır.
  • Samsung gibi üreticiler bataryalar için 300--500 adet kadar şarj ömrü bildiriyorlar. Telefon bataryanız her şekilde zamanla kapasite olarak zayıflayacak ve belki bir kaç yıl içinde artık kullanılamaz duruma kadar gelecektir. Ancak pil ömrünü kısaltmak da uzatmak da biraz bizim elimizde.
  • Bataryayı bir süre kullanmayacaksanız kesinlike en az 50% ler düzeyinde şarlı olarak bırakın. Boş piller uzun süre kullanılmazlarsa tamamen bozulabilirler.

 

Özet olarak;

Bataryanızı tam boşaltmadan, ideal olarak 40-50 lerde şarj etmeye başlayın. 80-90% seviyelerine kadar şarj edin. Bataryayı sık sık boşaltmak ve tam şarj yapmak kısa sürede bataryanın kapasitesinin çok düşmesine neden olur.

Yüksek sıcaklıklardan koruyun.

Gün içinde 2-3 kez şarj etmek batarya için sorun değildir. Yeter ki şarjı belirttiğimiz seviyelerde tutun. ( Samsung kendi sitesinde bu şarj seviyelerini öneriyor)

Orjinal veya kaliteli, onaylı şarj cihazı, kablo kullanmaya özen gösterin.

 

 

 

Yorum Yap