Buradasınız: Ana sayfa » Dış Ticaret » Incoterms 2020: Dış Ticarette Teslim Şekilleri

Incoterms 2020: Dış Ticarette Teslim Şekilleri

/

Dış Ticarette Teslim Şekilleri olarak bilinen Incoterms en son 2010’da yayınlanmıştı ve bu yazının yazıldığı 2019 yılında halen Incoterms 2010 kullanılmakta.

Beklenen Incoterms 2020 ICC tarafından yayınlandı ve detayları kitapçık halinde satışa sunuldu.

Buradaki teslim şekilleri kesindir ve ICC tarafından resmi olarak yayınlanmıştır.

Incoterms 2020 Güncel Teslim Şekilleri:

incoterms 2020 teslim şekilleri

Incoterms 2020 Kitapçığını Uluslararası Ticaret Odası ICC web sitesinden satın alabilirsiniz…

En iyi B2B Siteler Yazımıza Göz atın..

Konuyla ilgili zamanla daha fazla detayı burada paylaşmayı düşünüyorum. Şimdilik bazı çok temel değişiklikler ve her terim için kısa açıklamalar bulacaksınız yazıda.

Kullanımda sıkça yapıldığını gördüğüm bazı hatalara da kısaca değinmek istiyorum.

Incoterms 2020 ile neler değişiyor neler aynı kalıyor?

Incoterms 2020’de:

  1. 2010 da olduğu gibi 11 adet teslim şekli var.
  2. DAT teslim şekli dışında diğer terimler Incoterms 2010 ile aynı isimle kaldı. DAT teslim şekli kapsamı genişletildi ve DPU adını aldı.
  3. Kapsamlarda bazı sadeleştirmeler ve talepler doğrultusunda geliştirmeler yapıldı. Sigorta  ve sorumluluklar anlamında bazı değişiklikler var.
  4. 1 Ocak 2020’den itibaren kullanımda olacak. Ancak sözleşme ve proformalarda Incoterms 2020 olarak belirtilerek kullanılması 2019 yılında da mümkün olacak.

ICC – Uluslararası Ticaret Odası sitesinden bazı bilgiler edinebilir veya detaylı incoterms 2020 tanıtım kitapçıklarını satın alabilirsiniz. Ayrıca faydalı olabilecek incoterms 2020 mobil uygulama da buradan indirilebilir.

Incoterms 2020 neden önemli?

Incoterms 2020 kuralları, Dünya genelindeki İhracatçı ve İthalatçıların mal satış ve teslimlerinde üzerlerine düşen sorumlulukları anlamalarını ve kendilerine ek maliyet getirebilecek yanlış anlamalardan ve hatalardan kaçınmalarını sağlamada yardımcı olur.

Bu kurallar uluslararası satış işlemlerinde ortak bir dil olarak kullanılır.

Incoterms 2020 Teslim Şekilleri

EXW

Ex Works
(Teslim Yeri Incoterms 2020 yazılmalı)

Tüm taşıma modları için kullanılır.

EXW – Ex Works; işletmede, fabrikada teslim için kullanılan bir teslim şeklidir.Daha çok iç pazar satışlarında kullanılması uygundur. Nakliye, araca yükleme ve gümrükleme prosedürlerini kapsamaz. O yüzden dış ticarette kullanılacaksa çok dikkat edilmelidir. Gümrük işlemleri alıcıya ait olduğundan ve bu teknik olarak çoğu ülkede (Türkiye dahil) pek mümkün olmadığından tercih edilmemelidir. Yerine FCA kullanılabilir. 

EXW teslim şekli genelde yanlış kullanılmaktadır. Kendi işletmenizde teslim etmek istediğinizde, ihracat gümrük işlemlerini de siz yapmak durumunda olduğunuzdan ve gelen araca yüklemeyi de siz yapacağınızdan FCA kullanılmalıdır.

FCA

Free Carrier
(Teslim Yeri Incoterms 2020 yazılmalı)

Tüm taşıma modları için kullanılır.

FCA, tüm taşıma modları için kullanılır. İhracatçı teslimatı kendi ülkesinde anlaşılan yerde yapar. Nakliye alıcıya (İthalatçıya) aittir. İhracatçı gümrüklemeyi yapar. Teslim adresi fabrika olması durumunda yükleme de ihracatçı tarafından yapılır.

Yükleme yapıldığında riskler alıcıya geçer.

Teslim yeri fabrika, depo, nakliyeci deposu, veya liman olabilir.

En yoğun kullanılan teslim şeklidir ve incoterms 2020 ile birlikte bu durum devam edecek gibidir.

CPT

Carriage Paid To
(Varış Yeri Incoterms 2020 yazılmalı)

Tüm taşıma modları için kullanılır.

CPT, tüm taşıma modları için kullanılır. İhracatçı malları taşıma aracına yükler, gümrüklemeyi yapar ve nakliye ücretini de öder. Yükleme yapıldığında risk alıcıya geçer.

CIP

Carriage and Insurance Paid To
(Varış yeri Incoterms 2020 yazılmalı)

Tüm taşıma modları için kullanılır.

CIP, tüm taşıma modları için kullanılır. İhracatçı malları taşıma aracına yükler, gümrüklemeyi yapar, nakliye ücretini öder ve sigorta yaptırır. Yükleme yapıldığında risk alıcıya geçer.

DAP

Delivered at Place
(Varış yeri Incoterms 2020 yazılmalı)

Tüm taşıma modları için kullanılır.

DAP, tüm taşıma modları için kullanılır. İhracatçı malları taşıma aracına yükler, gümrüklemeyi yapar, nakliyeyi organize eder ve öder. Varış yerinde malların araçtan boşaltılması alıcının sorumluluğundadır.

Risk varış yerinde alıcıya geçer.

DPU

Delivered at Place Unloaded
(Varış yeri Incoterms 2020 yazılmalı)

Tüm taşıma modları için kullanılır.

DPU, tüm taşıma modları için kullanılır. Incoterms 2010’da bulunan DAT yerine getirilmiştir. İhracatçı malları taşıma aracına yükler, gümrüklemeyi yapar, nakliyeyi organize eder ve öder. Varış yerinde malların araçtan boşaltılması da satıcının sorumluluğundadır.

Risk, mallar boşaltılınca alıcıya geçer.

DDP

Delivered Duty Paid
(Varış yeri Incoterms 2020 yazılmalı)

Tüm taşıma modları için kullanılır.

DDP, tüm taşıma modları için kullanılır. İhracatçı malları taşıma aracına yükler, gümrüklemeyi yapar, nakliyeyi organize eder ve öder. Ancak varış ülkesinde de gümrükleme ve gümrük vergileri ihracatçıya aittir.

O yüzden çok dikkatli olunmalıdır ve ihracat yüklemelerinde kullanılmaması daha uygundur.

FAS

Free Alongside Ship
(Yükleme limanı adı Incoterms 2020 yazılmalı)

Deniz ve Su Yolu Taşıma modları için kullanılır.

FAS, deniz ve su yolu için kullanılır. İhracatçı malları limanda gemi yanında teslim eder. İhracat gümrüklemesini yapar. O andan itibaren tüm riskler alıcıya aittir. Daha çok ağır yükler ve dökme yüklerde kullanılır.

FOB

Free On Board
(Yükleme limanı adı Incoterms 2020 yazılmalı)

Deniz ve Su Yolu Taşıma modları için kullanılır.

FOB, deniz ve su yolu için kullanılır. İhracatçı malları limanda gemi üstünde teslim eder. İhracat gümrüklemesini yapar. O andan itibaren tüm masraflar ve riskler alıcıya aittir.

CFR

Cost and Freight
(Varış limanı adı Incoterms 2020 yazılmalı)

Deniz ve Su Yolu Taşıma modları için kullanılır.

CFR, deniz ve su yolu için kullanılır. İhracatçı malların gümrüklemesini yapar nakliyesini ayarlar, ve varış limanına kadar navlunu öder. Kayıp ve riskler alıcıya aittir.

CIF

Cost Insurance and Freight
(Varış limanı adı Incoterms 2020 yazılmalı)

Deniz ve Su Yolu Taşıma modları için kullanılır.

CIF, deniz ve su yolu için kullanılır. İhracatçı malların gümrüklemesini yapar, gemiye yükler , sigorta yaptırır ve varış limanına kadar navlunu öder. Yüklemeden sonra oluşabilecek kayıp ve riskler alıcıya aittir.

Yorum yapın